Szymankowo – Uroczystości z okazji wybuchu II Wojny Światowej

W piątek, 1 września 2017 r., w Szymankowie odbyły się uroczystości z okazji wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył Biskup Elbląski Jacek Jezierski. Druga odsłona miała miejsce przy pomniku, gdzie miał miejsce apel pamięci, modlitwa i złożenie kwiatów.

Polscy kolejarze i celnicy ze stacji w Szymankowie zapisali chwalebną kartę w polskiej historii. 1 września 1939 roku zatrzymali niemiecki pociąg pancerny, którego zadaniem było podstępnie zaatakować stację kolejową w polskim Tczewie i skierowali go na ślepy tor. Uniemożliwiono przez to kontynuowanie operacji przeciwko polskiej załodze mostu. Dzięki temu żołnierzom polskim udało się wysadzić w powietrze most kolejowy i pokrzyżować plany ataku niemieckiego. W odwecie Niemcy rozstrzelali 40 osób w tym 21 kolejarzy i celników oraz dwie kobiety, a także ok. 20 członków ich rodzin. Szczątki poległych zostały po wojnie przeniesione na gdański Cmentarz na Zaspie, gdzie spoczywają do dziś. Na terenie cmentarza znajduje się również pomnik ku ich czci.

W dniu upamiętniającym wybuch II Wojny Światowej również przedstawiciele ZZM na czele z Prezydentem Leszkiem Mietkiem oddali hołd pomordowanym.