100-lecie ZZM

Film z obchodów

 

chronologicznie:

W OW CS Natura Tour „ZACISZE” w Spale z udziałem Podsekretarza stanu ds. kolei w Ministerstwie Infrastruktury Andrzeja Bittela, Prezesa UTK Ignacego Góry i Prezesów spółek kolejowych w dniu 7 grudnia 2018 r. odbyła się konferencja prasowa inaugurująca rok 2019 jako Rok Maszynisty. Konferencję prowadził Prezydent ZZM Leszek Miętek.

Zawód maszynisty kultywowany jest on od ponad 100 lat. W swoich szeregach związek maszynistów ma przedstawicieli wielopokoleniowych rodzin kultywujących tradycje kolejarskie. Historia tego pięknego zawodu jest jednak skomplikowana. W dniu dzisiejszym mamy do czynienia z luką pokoleniową, która spowodowała, że brak młodych ludzi chętnych do wykonywania bardzo odpowiedzialnego, ale też pasjonującego zawodu. Dlatego Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce przy wsparciu Resortu Transportu, Urzędu Transportu Kolejowego i Spółek Kolejowych planuje zorganizować szereg akcji promocyjnych obejmujących cały 2019 rok i teren naszego kraju.

Planowane są dni otwarte w zakładach pracy, udostępnianie dla zainteresowanych miejsc, w których poszczególne zawody kolejowe są wykonywane. W szkołach podstawowych, liceach oraz technikach odbędą się liczne pogadanki z udziałem kolejarzy i maszynistów. Oprócz tego organizowane będą specjalne imprezy integracyjno – zapoznawcze dla całych rodzin a finalnie, w Warszawie uroczyste obchody stulecia założenia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce 21 października.

Ta niecodzienna akcja, zaprojektowana jest w celu zintegrowania środowiska kolejarskiego na wszystkich szczeblach.