Pamięci kolejarzy

15 marca w kościele p.w. Ducha Świętego w Hrubieszowie odprawiono mszę świętą w intencji pomordowanych kolejarzy i osób cywilnych, którzy zginęli w  1944 roku w Gozdowie. Po mszy odbyło się uroczyste poświęcenia mogiły kolejarza – maszynisty Józefa Dulińskiego.

73 lata temu, w nocy z 14 na 15 marca 1944 roku na ziemi hrubieszowskiej rozegrały się krwawe wydarzenia. O godzinie 1.30 ukraińscy nacjonaliści napadli na stacje kolejową w Gozdowie mordując kolejarzy i cywilów – w tym kobiety i dzieci. Ofiary próbowały przedostać się do Hrubieszowa.

Miejscowa szkoła jest pomnikiem pamięci pomordowanych. Nosi imię „Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej”. Nieopodal widnieje krzyż i odsłonięta dziś tablica. W latach 60- tych na cmentarzu w Hrubieszowie została wymurowana przez kolejarzy zbiorowa mogiła pomordowanych. Z inicjatywy miejscowej społeczności – w tym kolejarzy powstał Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy.

Kolejarz – maszynista Józef Duliński zmarł w 1933 roku. Jego mogiła została odbudowana, a całkowity koszt renowacji sfinansowały: Fundacja Grupy PKP, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ Solidarność przy LHS w Zamościu.

Na odnowionych mogiłach  złożono kwiaty i zapalono znicze.