Zdalne posiedzenie SPT ZZM
26 marca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Sektora Przewozów Towarowych ZZM. Zgodnie z porządkiem po omówieniu przez członka Rady Nadzorczej– przedstawiciela związku Tadeusza Stachaczyńskiego, Sektor omówił propozycję planowanych zmian do ZUZP dotyczących kwestii udziału drużyn trakcyjnych w wypadkach śmiertelnych, wsparcia dla rodzin ofiar śmiertelnych, obligatoryjnego czasu wolnego oraz podmiany dla maszynistów po zdarzeniu oraz pokryciu kosztów leczenia i rehabilitacji. Członkowie udzielili rekomendacji przedstawicielom biorącym udział w dalszych rozmowach z pracodawcą.
Sektor wyraził negatywną opinię dotyczącą projektu zmian do Regulaminu Organizacyjnego PKP CARGO S.A. Przewodniczący w imieniu Sektora wystosował pismo w tej kwestii do Prezesa Czesława Warsewicza. Z negatywną reakcją spotkała się również propozycja do zmiany systemu wynagradzania maszynistów.
Omówiono także sprawy bieżące; realizację porozumienia z 2006 roku dotyczącego czystości w kabinach, badań okresowych, szkoleń zdalnych oraz problemów z dojazdem pociągami PKP IC S.A. do miejsca pracy.
W dobie kolejnej fali pandemii koronawirusa i szczytu zakażeń szczególnie ważne jest zadbanie o warunki pracy. W związku z licznymi indywidualnymi zapytaniami dotyczącymi zachowania czystości i higieny pracy przypominamy o wciąż obowiązujących ważnych ustaleniach w PKP Cargo.
Mowa o porozumieniu zawartym 24 października 2006 roku pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w PKP Cargo, w tym ZZM, a ówczesnym kierownictwem spółki.
Poniżej dokument w pdf.
Porozumienie dot. pomieszczeń, stanu i wyposażenia kabiny kabiny (1)
Efektywny dialog
Wszczęty przez ZZM 7 września 2020 roku dialog społeczny ws. poprawy bezpieczeństwa na przejazdach przynosi kolejne żniwo. Po załodze Polregio powody do zadowolenia mogą mieć pracownicy PKP Intercity i PKP Cargo.
W PKP Cargo po kolejnej turze negocjacji 5 marca doszło do zbliżenia stanowisk dotyczących części naszych postulatów o tzw. charakterze socjalnym. Pracodawca przesłał ZZM i pozostałym związkom zawodowym działającym w spółce projekt protokołu dodatkowego do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. PKP Cargo zgadza się w nim na zmiany w zakresie rozdziału V ZUZP dotyczącego zasad wynagradzania pracowników i innych świadczeń. Dotyczą one m.in. następstw wypadków kolejowych na służbie.
Szerzej w numerze 3/2021 Głosu Maszynisty
W trosce o nowy tabor
Związki zawodowe działające w Polregio, w tym oczywiście ZZM, podjęły interwencję na najwyższych szczeblach w celu umożliwienia spółce inwestycji taborowych. Stawka jest wysoka.
Dziewięć organizacji związkowych działających w spółce w piśmie z 5 marca do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka wyraziło stanowczy sprzeciw wobec zapisów projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) w zakresie komponentu dotyczącego pasażerskiego taboru kolejowego. Uważają, że zapisy w obecnym stanie dyskryminują największego polskiego przewoźnika, czyli spółkę Polregio, gdyż do roli beneficjenta wsparcia inwestycji taborowych z KPO predestynuje tylko spółka PKP Intercity.
Jak twierdzą sygnatariusze, tak sformułowane zapisy mogą zaważyć negatywnie nie tylko na przyszłości Polregio, ale również kolejowych przewozów pasażerskich w wielu regionach oraz zatrudnieniu tysięcy kolejarzy. Z ramienia ZZM pismo podpisał przewodniczący Sektora Przewozów Pasażerskich Bogdan Jańczak.
Forum Bezpieczeństwa Kolejowego 2021
W szczególnym dniu – bo w 9 rocznicę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, odbyła się zdalnie – ze względów bezpieczeństwa na pandemię – konferencja TOR i UTK dotycząca kwestii bezpieczeństwa na kolei.
Forum Bezpieczeństwa Kolejowego to coroczna konferencja poświęcona szeroko pojmowanemu bezpieczeństwu na kolei w Polsce, współorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego we współpracy z Tor-Audytor. W tym roku – Europejskim Roku Kolei – podczas Forum poruszone zostały zagadnienia takie jak stan bezpieczeństwa kolejowego w 2020 i plany na 2021 rok, polska kolej w dobie pandemii COVID-19, IV pakiet kolejowy i jego następstwa czy specyfikacja pracy na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem kolejowym.
Do ostatniego z zagadnień – w panelu „Szkolenie i ocena kwalifikacji pracowników związanych z bezpieczeństwem kolejowym w dobie pandemii”, zaproszony został Prezydent ZZM Leszek Miętek. Omówiono sytuację pracowników i stosowane zabezpieczenia oraz rozważano jak postrzegane obecnie są zawody związane z eksploatacją kolei.
9 rocznica …
W rocznicę katastrofy pod Szczekocinami ZZM oddaje cześć ofiarom …
…w Szczecinie,
w miejscu katastrofy pod Szczekocinami ….
…w Warszawie