Obchody 150 rocznicy śmierci Stanisława Wysockiego

Wielkimi krokami zbliża się 150. rocznica śmierci inż. Stanisława Wysockiego, która przypada 21 maja. W 2018 roku świętujemy w Polsce 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w związku z tym Fundacja Grupy PKP zaprasza na tegoroczne dwudniowe obchody upamiętniające postać wielkiego projektanta i budowniczego.

Pierwsze nasze wydarzenie z cyklu spotkań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości odbyło się 24 stycznia i dotyczyło 150. rocznicy urodzin Józefa Nowkuńskiego.

Tym razem będziemy wspominać inż. Stanisława Wysockiego, który urodził się w Busku 14 kwietnia 1805 roku. Ten znakomicie wykształcony człowiek studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Instytucie Inżynierii Cywilnej i Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego. W 1830 roku powołano go na inżyniera Banku Polskiego, a pięć lat później opracował dla Banku raport projektu kolei łączącej Warszawę z leżącym przy granicy Królestwa Polskiego okręgiem przemysłowym. W 1839 roku został już głównym inżynierem budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Był zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia na nowo budowanej drodze żelaznej trakcji parowej, a nie preferowanej przez władze trakcji konnej. Został też naczelnikiem wydziału technicznego DŻWW. W 1857 roku mianowano Wysockiego głównym inspektorem dróg żelaznych w Królestwie Polskim. Po przejściu na emeryturę pełnił rolę doradcy technicznego kolei Warszawsko-Terespolskiej. Zmarł w wieku 65 lat, 21 maja 1868 roku. Jego grób znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie.

Zaplanowano następujące uroczystości w ramach obchodów 150. rocznicy śmierci inż. Stanisława Wysockiego:
• 19 maja 2018 (sobota) – spacer ulicami Warszawy, szlakiem miejsc związanych z inż. S. Wysockim, zbiórka przed Pałacem Mostowskich, ul. Nowolipie 2, godz. 11.00;
• 21 maja 2018 (poniedziałek) – Stare Powązki, chwila refleksji przy grobach „wiedeńczyków”, zbiórka przy bramie św. Honoraty, godz. 10.00.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obu spotkaniach, a także w kolejnych wydarzeniach z tego cyklu! Przed nami jeszcze:
• 14 czerwca – 173. rocznica uruchomienia pierwszego odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej
• 2 listopada – Zaduszki
• 5 grudnia – 93. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta