Nr 9/145 (Wrzesień 2016)

Nieludzka Temida

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim oraz Sąd Apelacyjny w Łodzi negatywnie zaopiniowały prośbę o uniewinnienie naszego kolegi skazanego na więzienie za wypadek w Babach. Oddalony został także wniosek o umorzenie kosztów postępowania sądowego, co utwierdza w przekonaniu o bezduszności wymiaru sprawiedliwości i aparatu administracyjno-sądowniczego.

Z prac Rady Krajowej

Rada Krajowa ZZM na posiedzeniu 6 września zajmowała się sprawą więzionego kolegi Tomasza, omówiła m.in. sytuację w poszczególnych spółkach i sprawy związane z wdrożonym systemem pomocy prawnej dla członków związku we współpracy z Lex Secure. Gość spotkania, dyrektor Kolejowej Medycyny Pracy Andrzej Tucholski, objaśniał kwestie maszynistowskich badań.

Obszerne fragmenty wystąpienia prezydenta ZZM podczas Europejskiego Dnia Maszynisty

Święto w grodzie Kraka

Już po raz 20. obchodziliśmy nasze zawodowe święto. Tym razem w królewskim Krakowie, gdzie odbyło się po raz pierwszy. Wzorem ubiegłych lat, na Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego przyjechały z nami „drugie połowy”. Zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kierownictwa kolejowych spółek nie szczędzili maszynistom ciepłych słów.

Pamiętamy!

Delegacja ZZM wzięła udział w upamiętnieniu 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i jednych z pierwszych jej ofiar, którymi byli kolejarze. Uroczystości odbyły się w Szymankowie, Tczewie oraz w Malborku.

Nowy kontrakt

Umowę na dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych podpisał 12 września marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z producentem taboru Newag S.A. Poza Impulsami obejmuje także zakup symulatora do szkoleń maszynistów.

Związek pokoleń

W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Przewozów Regionalnych miały miejsce dwie uroczystości, których bohaterowie stanęli na przeciwległych biegunach maszynistowskiej kariery.

Rekreacja i integracja

Pierwsze zawody wędkarskie o Puchar Rady Koła Szczecin MZZM odbyły się 12 sierpnia w Chociwlu. Nad jeziorem Starzyc rywalizowało 9 uczestników.

Nowe szkolenia w SKM

Kolejna, trzecia w ciągu kilku ostatnich lat grupa młodych osób sposobi się do zawodu maszynisty w Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. W siedzibie spółki na rozpoczęciu szkolenia na licencję maszynisty stawiło się 5 września 25 osób.

Kryształy Intercity

Spółka PKP Intercity ogłosiła z okazji swojego 15-lecia ciekawy konkurs, którego celem było wyłonienie pracowników wyróżniających się w pracy swoją postawą.

Ujawnione tragedie PRL

Co łączy wypadek na defiladzie Wojsk Układu Warszawskiego, jedną z największych w naszym kraju katastrof kolejowych z tzw. kryzysem kubańskim? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książce „Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy”, wydanej pod patronatem ZZM.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka