Nr 8/144 (Sierpień 2016)

A na kolei zmiany…

W chwili gdy do konsultacji społecznych trafił wreszcie projekt szacowanego na 66 mld złotych Krajowego Programu Kolejowego, z resortu infrastruktury napływają niepokojące wieści.

„Zawinił czynnik ludzki”

Dokładnie w ten sposób tłumaczona jest przyczyna niemal każdego poważnego wypadku kolejowego w Polsce. Wraz z inną formułą: „błędów systemowych nie stwierdzono”, mimo iż blisko 30 procent wypadków ma źródło w systemie kolejowym. Jak wydarzy się coś złego, winni są zawsze szeregowi pracownicy – maszyniści i dyżurni ruchu, którzy dostają wyroki więzienia.

Współpraca sprzyja rozwojowi firmy

Z Zenonem Kozendrą, członkiem zarządu PKP Cargo, rozmawia Rafał Zarzecki

Wokół interwencji Sektora

Jak informowaliśmy w GM 07, Sektor Przewozów Towarowych w piśmie do członka zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych Jarosława Klasy poruszył kwestie pomieszczeń oczekiwania na objęcie pracy na lokomotywie, realizacji porozumienia ws. dodatku za szkolenie maszynisty stażysty, bezpieczeństwa ruchu pociągów oraz wynagradzania pracowników elastycznie podchodzących do wykonywania zawodu. Otrzymana nań odpowiedź wymaga paru słów komentarza.

Opieka prawna 24h na dobę

Firma Lex Secure przekazała karty członkowskie umożliwiające korzystanie z systemu ochrony prawnej, realizowanego przez tę kancelarię. W najbliższych dniach trafią one do członków ZZM zgłoszonych przez organizacje zakładowe.

3000 fanów ZZM na Facebooku

Przekroczyliśmy kolejny próg. Na naszym fanpejdżu mamy już ponad 3 tysiące fanów.

Trudne sprawy PKP Intercity

Na posiedzeniu Sektora Przewozów Pasażerskich 9 sierpnia omawiano bieżącą sytuację w PKP Intercity. W spotkaniu uczestniczyło kierownictwo ZZM i Jarosław Oniszczuk – członek zarządu spółki.

Światowe dni polskiej kolei

31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były jedną z największych imprez masowych w historii naszego kraju. Obsługa ponad dwumilionowej rzeszy pielgrzymów z całego świata przez kolej jest efektem dobrej organizacji i koordynacji, ścisłej współpracy poszczególnych podmiotów i służb oraz pracowitości i ofiarności kolejarzy. Wg szacunków PKP SA, w okresie ŚDM maszyniści poprowadzili blisko 2,6 tys. pociągów rejsowych i 395 pociągów specjalnych, zamówionych przez diecezje.

Nowe pokolenie

Oddział Lubelski spółki Przewozy Regionalne chcąc przeciwdziałać luce pokoleniowej zorganizował i przeprowadził w ostatnim czasie cztery kursy na maszynistę. Najwcześniejszy był jeszcze prowadzony starym systemem, czyli na prawo kierowania. Następne już na licencję oraz świadectwo maszynisty.

Święto maszynisty w Krakowie

Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego odbędą się w tym roku dokładnie w dniu naszego święta branżowego, które zostało ustanowione przed laty na 16 września. Po raz pierwszy miejscem centralnych uroczystości jest Kraków.

Święto pary

XII edycja Parowozjady odbędzie się 20-21 sierpnia (sobota-niedziela) w Skansenie Taboru Kolejowego PKP CARGO w Chabówce. W programie pokaz parowozów i pociągów retro oraz zawody maszynistów.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka