Nr 7/119 (Lipiec 2014)

Walne KKZZ

Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych podsumowała 30 czerwca w Warszawie najważniejsze działania z ostatniego roku i dyskutowała o strategii na najbliższe miesiące.

Z perspektywy kabiny

Prezydent ZZM Leszek Miętek był jednym z prelegentów konferencji pn. "Maszynista i dyżurny ruchu – 2014", zorganizowanej przez ZDG TOR. Zaprezentował stanowisko nt. zagrożeń bezpieczeństwa ruchu pociągu z punktu widzenia maszynisty.

Wiedziałem, gdzie przychodzę

Z Tomaszem Pasikowskim – prezesem zarządu Przewozy Regionalne sp. z o.o. rozmawia Rafał Zarzecki

Z prac Sektora Przewozów Pasażerskich

Na posiedzeniu 23 czerwca poruszano tematy płacowe, czasu pracy, eksploatacyjne oraz zmiany w strukturze handlowej. Gośćmi byli m.in. Ewa Boguszewska-Jaczewska – dyrektor wykonawcza ds. pracowniczych i operacyjnych, Grzegorz Szkaradek – prokurent, dyrektor ds. technicznych i Piotr Szajczyk ? szef biura sprzedaży PKP Intercity S.A.

Razem, młodzi przyjaciele!

Nasza inicjatywa skierowana do młodszych stażem kolegów rozszerza się i chwyta niczym "Oda do Młodości" Mickiewicza. Ostatnie posiedzenie Komisji ds. Młodych ZZM było spotkaniem w szerszym niż zazwyczaj gronie – z udziałem reprezentantów różnych zakładów pracy.

Nie mówimy żegnaj

Modernizacja lokomotyw

11 czerwca zakończyła się modernizacja pierwszej z 20 lokomotyw spalinowych typu SM42 dla PKP Intercity. Wykonawca, nowosądecki NEWAG S.A., przekaże ją w lipcu do eksploatacji. Pojazdy będą sezonowo prowadzić składy do miejscowości wypoczynkowych, np. w relacjach Gdynia-Hel czy Kłodzko-Kudowa Zdrój. Wartość projektu wynosi blisko 77 mln zł.

Mistrzostwa maszynistów

W XVII Turnieju o Puchar Prezesa PKP Cargo i Prezydenta Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce rywalizowało 21 drużyn. Maszyniści wykazali się dużą gościnnością – zawody wygrał jeden z zespołów zaproszonych do udziału w zawodach. Policja Iława pokonała w finale drużynę z Północnego Zakładu PKP Cargo 1:0.

Potrącenia wynagrodzeń

Jeśli zapada przeciwko nam wyrok zobowiązujący do zapłaty jakiejkolwiek sumy pieniężnej, np. alimentów, to niezależnie od tego czy płacimy je dobrowolnie i regularnie – stajemy się dłużnikami.

Teraz Pesa DART może mieć kabinę marzeń

Wzorem konsultacji, jakie towarzyszyły projektowaniu lokomotywy Gama, w siedzibie bydgoskiego producenta odbyło się 10 lipca spotkanie z udziałem maszynistów poświęcone optymalnym rozwiązaniom w kabinie nowowyprodukowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa DART.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Podpatrzone, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka