Nr 6/118 (Czerwiec 2014)

Bezpieczeństwa nie odpuścimy

Wydawałoby się, że bezpieczna praca na kolei, zdrowie pasażerów powinno być przedmiotem szczególnej troski wszystkich kolejowych decydentów, mediów i opinii publicznej. Jeśli coś w tej materii jest zepsute, to trzeba to szybko naprawić, zwłaszcza jeżeli na szali stawia się zdrowie i życie ludzkie. W Polsce jednak taka logika nie obowiązuje. Wszelkie zmiany w kierunku normalności trzeba wywalczyć.

Z prac Rady Krajowej

Czerwcowa Rada upłynęła pod znakiem analizy sytuacji w spółkach, naszych działań związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego i nowych projektów dla członków związku i ich rodzin. Nie zabrakło również przyjemnych akcentów – losowania grup na Turniej Piłki Nożnej i omówienia szczegółów organizacyjnych zbliżającego się Dnia Maszynisty.

Sektor Przewozów Towarowych ZZM

19 maja gośćmi specjalnymi Sektora Przewozów Towarowych byli prezes PKP Cargo Adam Purwin i członek zarządu spółki ds. operacyjnych Wojciech Derda.

Sektor Spółek Samorządowych

2 czerwca z zaproszenia Sektora Spółek Samorządowych skorzystał Dariusz Liszewski – nowy członek zarządu ds. eksploatacyjnych Przewozów Regionalnych. Maszyniści podzielili się z nim refleksjami na temat problemów eksploatacyjnych i innych dotyczących codziennej pracy.

Szkolenie komisji rewizyjnych

Na związki zawodowe nałożonych jest szereg obowiązków prawnych, m.in. związanych z przepisami w zakresie rachunkowości. Środki pozyskiwane od członków wymagają szczególnej ochrony.

Rzecz o modernizacjach

Modernizacje można przeprowadzić dobrze lub gorzej… Zwłaszcza w kabinie maszynisty niezbędne są rozwiązania ergonomiczne i gwarantujące bezpieczeństwo. Dzisiaj słów kilka na temat foteli.

VIII Kongres OPZZ

Delegaci obradowali od 29 do 31 maja w Warszawie. Wybrali przewodniczącego, przyjęli program na następną kadencję oraz dyskutowali o polityce społecznej Unii Europejskiej i Polski. Kongres połączony został z obchodami 30-lecia organizacji.

Kompendium związkowca

Związki zawodowe w Polsce mogą powstawać w oparciu o różne struktury. W zależności od tego jaki zasięg ma mieć związek, kogo ma zrzeszać, czy ma być organizacją jedynie zakładową czy większą, można tworzyć organizacje zakładowe, ponadzakładowe czy ogólnopolskie.

Sprawa węgla wyjaśniona

Problemy z deputatem węglowym rozpoczęły się pod koniec 2013 roku. Wówczas w Małopolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Krakowie dwóch członków ZZM odchodziło na emeryturę – jeden na pomostową, a drugi na tzw. kolejową. Obydwaj otrzymali z ZUS-u odmowę wypłaty ekwiwalentu za węgiel.

10-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół szczecińskiej "Kolejówki"

7 czerwca w Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie odbył się festyn z okazji jubileuszu

Nie mówimy żegnaj

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Podpatrzone, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka