Nr 3/115 (Marzec 2014)

Lepiej późno niż wcale

Warianty dla PR

Toczą się rozmowy na temat przyszłości kolejowych przewozów regionalnych. Najbliższe tygodnie pokażą, czy negocjacje doprowadzą do zbliżenia stanowisk. Samorządy optują za regionalizacją, sankcjonującą powoływanie spółek, związki zawodowe chcą nacjonalizacji PR, czyli powrotu do sytuacji sprzed usamorządowienia.

Interwencja w sprawie płac

Dyrektorzy zakładów Przewozów Regionalnych chcieli "przyoszczędzić" kosztem załogi, ale zachowaliśmy czujność.

Nowe systemy wynagradzania

W spółkach PKP Intercity i PKP Cargo Serwis trwają prace nad zmianą systemów wynagradzania.

Kolej na czas pracy

Poprawa bezpieczeństwa to priorytet, który determinuje nasze działania. Wydanie rozporządzeń ws. świadectw i licencji maszynisty, regulujących m.in. czas szkoleń, to nie koniec batalii. Następny milowy krok to ustawa o czasie pracy maszynistów. Trafiły do nas założenia do projektu tego dokumentu.

Z prac Rady Krajowej

Sukcesy legislacyjne oraz sytuacja w poszczególnych spółkach były głównymi tematami marcowego posiedzenia Rady Krajowej.

Zielone światło dla liberalizacji

Przegłosowany 26 lutego przez Parlament Europejski tzw. Czwarty Pakiet Kolejowy przewiduje m.in. wpuszczenie konkurencji na tory w całej Unii Europejskiej. Otwarcie krajowych rynków przewozów pasażerskich dla zagranicznych operatorów miałoby nastąpić w 2019 r. Dla polskich spółek nie jest to dobra wiadomość.

Związkowa pomoc prawna

Znajomość prawa pracy to podstawa warsztatu każdego związkowca. Szkoleń z tego zakresu nigdy dość, tym bardziej, że przepisy się zmieniają, podobnie jak wszystko dookoła. W marcu przedstawiciele ZZM wzięli udział w dwóch prawnych blokach szkoleniowych zorganizowanych przez OPZZ i Radę Krajową ZZM.

Panie maszynistki

Obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet jest dobrą okazją by przyjrzeć się jak w naszym zawodzie radzą sobie panie. W zachodniej Europie jeździ ich coraz więcej. W Polsce mamy na razie jedną maszynistkę.

Czuję się doskonale!

Michalina Piwańska nigdy nie liczyła przejechanych kilometrów, ale od chwili gdy zaczęła prowadzić pojazdy szynowe nazbierałoby się ich setki tysięcy. Obecnie pracuje w zawodzie maszynisty w Kolejach Wielkopolskich. Najczęściej można ją spotkać na trasach Poznań-Wągrowiec (Gołańcz) oraz Poznań-Wolsztyn.

Spełnione marzenie

Andrea Matějíčková już jako mała dziewczynka chodziła na stację oglądać pociągi. Zamiast bawić się lalkami, interesowała się techniką. Szczególnie fascynowali ją maszyniści doskonale radzący sobie z "kolosami". Kiedy podrosła, praca w tym zawodzie stała się jej wielkim marzeniem.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie został wprowadzony po to, aby pracownik w nagłych sytuacjach – np. z powodu wypadku, niedyspozycji, konieczności załatwienia pilnych spraw osobistych, rodzinnych – miał możliwość usprawiedliwionego niestawienia się do pracy.

Pożyteczna akcja

Urząd Transportu Kolejowego we współpracy z SOK rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych.

Pamiętamy!

Pamiętamy i działamy – celem poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego, unormowania kwestii szkoleń i czasu pracy maszynisty. W drugą rocznicę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, czciliśmy 3 marca pamięć ofiar tej straszliwej tragedii także pod tablicą pamięci w Chałupkach, na cmentarzu w Szczecinie oraz w kościołach w Warszawie i Goleniowie.

Pasje z dreszczykiem

Starsi maszyniści Stanisław Busza i Jacek Łusiak potrafią wzorowo godzić obowiązki służbowe z pracą społeczną na rzecz członków związku. Obaj wiceprzewodniczący ZZM w Ostrowie Wlkp. znajdują także czas na inne aktywności, wymagające dużej odwagi.

Nie mówimy żegnaj

Maszynista Marek Bednarski odbył ostatnią jazdę przyprowadzając do stacji Katowice pociąg TLK 54201 w dniu 30.01.2014. Przecinając podczas wjazdu w peron pamiątkową wstęgę, wjechał do świata szczęśliwych emerytów.

Majówka pod parą

XXI Parada Parowozów odbędzie się w dniach 3-4 maja br. (sobota-niedziela). W ostatniej w Europie czynnej Parowozowni w Wolsztynie zaprezentują się parowozy z Polski i zagranicy.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Liczba miesiąca, Barometr, Cytat miesiąca, Podpatrzone, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka