Nr 2/114 (Luty 2014)

"Śmieciówki" do śmietnika!

Rozmowy w sprawie PR

Na spotkaniu w sprawie przyszłości Przewozów Regionalnych zorganizowanym w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zderzyły się ze sobą dwie koncepcje. Pierwsza, przygotowana przez samorządy, zakłada dalsze "spółkowanie". Związki zawodowe chcą nacjonalizacji i oddłużenia PR.

Wicepremier na Branży

Na posiedzeniu Branży Transport OPZZ 5 lutego omawiano m.in. kwestie związane z kampanię ws. składek emerytalnych, obywatelskim projektem ustawy o zmianach w PIT oraz przygotowaniami do Kongresu OPZZ. W drugiej części spotkania uczestniczyła wicepremier, minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska.

Dwa dobre kroki

Podpisane zostały rozporządzenia w sprawie licencji maszynisty oraz ws. świadectwa maszynisty. Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska potrzebowała na to dwóch miesięcy urzędowania. Jej poprzednikowi nie starczyło na to dwóch lat.

Skuteczna interwencja

Nie ma potrzeby odwieszania sporu zbiorowego ws. świadczeń przejazdowych. Z końcem stycznia doszło do porozumienia ws. obowiązywania ulg przejazdowych w pociągach Przewozów Regionalnych uruchamianych jako "stykowe".

Rada Konfederacji

Rada Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych dopięła strategię najbliższych działań m.in. w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Szeregi KKZZ zasiliła organizacja rewidentów taboru.

Z prac Rady Krajowej

Odpowiedzialny za kolej podsekretarzem stanu w MIiR Zbigniew Klepacki uczynił ważny gest spotykając się z Radą Krajową ZZM kilka dni po nominacji na stanowisko. Podkreślił, że wymagające niezwłocznego rozwiązania problemy Przewozów Regionalnych, nad którymi pochyliła się również Rada, są również jego priorytetem.

Personalia

Początek roku przyniósł zmiany kadrowe w kierownictwie największych spółek pasażerskich – Przewozach Regionalnych i PKP Intercity.

Posiedzenie Sektora

Gościem Sektora Przewozów Pasażerskich ZZM był 13 lutego Paweł Hordyński – członek zarządu ds. finansowych PKP Intercity.

Z dziejów najnowszych

W tym roku obchodzimy 95-lecie istnienia ZZM i 25. rocznicę reaktywacji związku. To dobra okazja do refleksji, a zarazem przypomnienia ciekawych wydarzeń z przeszłości. Takich jak skuteczna batalia o utrzymanie świadczeń przejazdowych dla kolejarzy i ich rodzin oraz emerytów i rencistów, której stuknął okrągły rok.

Z prac komisji

Na przełomie stycznia i lutego odbyły się posiedzenia Komisji Obrony Praw Pracowniczych oraz Komisji Statutowej ZZM.

Zmiany w systemie emerytalnym

Od lutego weszły w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Już wkrótce przynależność do otwartego funduszu emerytalnego przestanie być obowiązkowa, co oznacza zarówno możliwość zapisania się do OFE, jak i wycofania stamtąd środków.

Futsalowe granie

W drugiej edycji turnieju piłki nożnej halowej o Puchar Przewodniczącego ZZM PR w Szczecinie udział wzięły cztery drużyny.

Nie mówimy żegnaj

Ostatni lot "Bociana" i miękkie lądowanie Andrzeja Grabowskiego.

Krwiodawcy u wicepremiera

Delegacja Kolejarskiej Służby Krwi w składzie: Łukasz Derylak – przewodniczący oraz Czesław Azarczyk i Leszek Borus – wiceprzewodniczący KSK spotkała się 3 lutego z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.

Kolej w skali AO

Do końca marca w Muzeum Kolejnictwa można obejrzeć wielką makietę w skali A0 (1:87), zaprojektowaną i wykonaną przez Janusza Cyndeckiego.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Liczba miesiąca, WWW sieci, Cytat miesiąca, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka