Nr 12/148 (Grudzień 2016)

Działamy na wielu płaszczyznach

Z Leszkiem Miętkiem, prezydentem ZZM, rozmawia Rafał Zarzecki

Wygrana bitwa

W Małopolsce udało się powstrzymać czarny scenariusz dla Przewozów Regionalnych. A przy okazji chyba wybić na pewien czas z paru pustych łbów niedorzeczne pomysły.

Porozumienie w PKP Intercity

Z grudniową pensją pracownicy spółki otrzymali dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 1200 zł brutto. Z dniem 1 lipca 2017 r. nastąpi wdrożenie podwyżek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników wynagradzanych wg ZUZP w kwocie 130 zł brutto i wzrośnie podstawa wynagrodzenia dla wskaźnikowców.

Młode OPZZ

Przedstawiciele młodzieżowych organizacji różnych branż zrzeszonych w Porozumieniu pracowali na spotkaniu 9-10 grudnia nad Manifestem Komisji Młodych OPZZ.

Obchody Święta Kolejarza

Tegoroczna uroczysta gala z okazji Święta Kolejarza odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Zasłużonych pracowników uhonorowano na jednej z największych scen operowych świata – mieszczącej 1700 osób Sali Moniuszki.

Ignacy Góra prezesem UTK

Premier RP Beata Szydło powołała 24 listopada Ignacego Górę na stanowisko prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, od lutego pełniącego te obowiązki.

Kalendarium 2016

Batalia o pomoc dla skazanego kolegi i poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego, umowa na usługi prawne dla członków ZZM, podwyżki i premie dla pracowników – o tym m.in. pisaliśmy w kończącym się roku w Głosie Maszynisty. W telegraficznym skrócie przypominamy ważne zdarzenia i daty.

Świat pędzlem maszynisty

Maszynista Stanisław Tatara po służbie spełnia się w swojej pasji malarskiej. Jest autorem ponad stu płócien o zróżnicowanej tematyce. Najnowsze jego dzieło – podhalański pejzaż z mknącą „siódemką” – można oglądać w poczekalni zespołów drużyn trakcyjnych w Krakowie Płaszowie.

O kolei na Kongresie

VI edycja Kongresu Kolejowego była dobrą okazją do wymiany poglądów, dyskusji i kształtowania opinii na tematy ważne dla polskich kolei. Zaprezentowaliśmy tam stanowisko ZZM.

Modernizacja w KM

Spółka Koleje Mazowieckie modernizuje 39 ezt typu EN57. Pasażerowie odczuwają udogodnienia, rośnie też komfort pracy maszynisty.

Wyróżnieni za wzorową postawę

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra oraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel wręczyli wyróżnienia i nagrody w konkursie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Miło nam poinformować, że wśród laureatów są nasi koledzy po fachu.

Nasze sztandary

Rodzina naszych związkowych chorągwi powiększyła się o nowy sztandar – ZZM Chojnice.

Kapliczka patronki

Od 11 lat przed kolejarskim świętem pracownicy sekcji Zajączkowo Tczewskie PKP Cargo spotykają się na wspólnej modlitwie przy kapliczce św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zbudowanej w 2005 roku przez maszynistów, członków lokalnej organizacji ZZM.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, W obiektywie, WWW sieci, Humor, Fraszki Jerzego Szulca, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka