Nr 11/147 (Listopad 2016)

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim zwołano w rocznicę ukonstytuowania się organu – 22 października.

Zmieniamy się na lepsze

Z Krzysztofem Mamińskim, prezesem zarządu spółki Przewozy Regionalne, rozmawia Rafał Zarzecki.

Porozumienie w PKP Cargo i PR

Związki zawodowe porozumiały się z zarządami spółek PKP Cargo i Przewozy Regionalne w kwestiach płacowych. Będą dodatkowe pieniądze dla załogi.

Mediacje w PKP Intercity

Spór zbiorowy w PKP Intercity na tle płacowym przeszedł z etapu rokowań w fazę mediacji. Strona społeczna podtrzymuje postulat systemowych podwyżek wynagrodzeń dla załogi.

Ulgi przejazdowe na przyszły rok

Ulgowe usługi transportowe dla osób uprawnionych w 2017 roku świadczone będą w takim samym zakresie jak w 2016 roku.

ERA o bezpieczeństwie na kolei

Europejska Agencji Kolejowej (ERA) opublikowała Raport ws. bezpieczeństwa kolei w Unii Europejskiej. Dobre wieści są takie, że dokument potwierdza, iż kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu lądowego na kontynencie. Złe natomiast – że w skali Unii w ostatnim okresie nie odnotowano zmniejszania liczby wypadków, a Polska utkwiła w czołówce niechlubnego rankingu. Oby nie na dobre…

Niemieckie ICE powstaną w Polsce

Bombardier Transportation Polska rozbudowuje Zakład we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej będą wytwarzane nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn.

Posiedzenie Sektora

Obradująca 18 października w Warszawie Rada Sektora Spółek Samorządowych omówiła bieżące sprawy nurtujące maszynistów. Gościem spotkania był prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński.

Przeciwdziałanie zagrożeniom

Komisja Obrony Praw Pracowniczych zaprosiła na posiedzenie p.o. prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Górę. Rozmowy dotyczyły kwestii poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Delegacja ZZM na Jasnej Górze

Przedstawiciele ZZM, z prezydentem Leszkiem Miętkiem na czele, wzięli udział w organizowanej po raz 33. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Częstochowy.

Nie mówimy żegnaj

Kolejni nasi koledzy udali się na zasłużone emerytury po kilkudziesięciu latach służby.

Spotkania z okazji EDM

Tradycyjnie oprócz Centralnych Obchodów Dnia Maszynisty Kolejowego, który w tym roku odbył się 16 września w Krakowie, odbywają się spotkania organizowane przez lokalne struktury ZZM.

Nowoczesny senior

Fundacja Grupy PKP stworzyła program „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”, skierowany do osób w wieku 60+ z myślą o upowszechnianiu kompetencji cyfrowych oraz integracji wewnątrz – i międzypokoleniowej. Celem jest przeciwdziałanie marginalizacji społecznej.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Podpatrzone, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Humor, Fraszki Jerzego Szulca, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka