Nr 11/123 (Listopad 2014)

System bez zarzutu, maszynista z wyrokiem

Dzień 23 października zapisze się w historii polskiego kolejnictwa jako kompromitacja polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim przychylił się do wniosku oskarżyciela i obarczył winą za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym maszynistę prowadzącego pociąg. Nasz kolega został skazany na 3 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności, choć nie udowodniono mu winy!

Stop wykolejaniu PR!

Blisko 2 tysiące kolejarzy zamanifestowało pod siedzibą Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju swoje niezadowolenie wobec sytuacji wokół największego polskiego przewoźnika kolejowego oraz destrukcji systemu przewozów regionalnych w Polsce. Do urzędującej minister Marii Wasiak trafiła petycja z postulatami podpisana przez związki zawodowe działające w spółce PR.

Spór zbiorowy w PKP Intercity

Fiaskiem zakończył się dialog społeczny w spółce. Związki zawodowe działające w PKP Intercity zdecydowały 30 października o wszczęciu sporu zbiorowego.

Spór zbiorowy w PKP Cargo

Zarząd spółki pozostał głuchy na postulaty związków zawodowych działających w PKP Cargo. Długo ociągał się z podjęciem dialogu społecznego, który ostatecznie nie doprowadził do porozumienia. Pod siedzibą firmy załoga urządziła wiec poparcia dla organizacji związkowych.

Na zawsze w naszej pamięci!

W siedzibie ZZM w Ursusie stanęła Ściana Pamięci, na której 30 października uwieczniono pierwszych zasłużonych członków naszej organizacji. Uroczystość została połączona z odsłonięciem kapliczki św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki polskich kolejarzy.

Batalia na wielu frontach

Rada Krajowa na październikowym posiedzeniu zajmowała się m.in. strategiami działań w Przewozach Regionalnych, PKP Intercity i PKP Cargo.

Trwa produkcja nowoczesnych i komfortowych pociągów FLIRT3 dla PKP Intercity

Wygodne fotele, gniazdka, klimatyzacja, nowoczesne toalety oraz przyjemna przestrzeń barowa – to standardowe elementy pociągu FLIRT3 produkowanego przez konsorcjum Stadler-NEWAG dla PKP Intercity. Pasażerowie będą mogli podróżować nowymi składami pod koniec 2015 roku.

Grupa młodych

Na Facebooku stworzona została grupa Komisji ds. Młodych ZZM.

Nie mówimy żegnaj

Kilku naszych kolegów pod długoletniej pracy udało się na zasłużone emerytury. Po ich ostatnim hamowaniu żegnali ich m.in. koledzy i współpracownicy.

Pasjonaci uczcili jubileusz ZZM

Ogólnopolski Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Malinowskiego zrzesza w swych szeregach filatelistów zajmujących się tematem transportu szynowego. M.in. członków ZZM: Adama Murawskiego, Józefa Jakubina, Zenon Durkalca oraz emerytów ZZM: Piotr Chlebka i Antoniego Hucińskiego, którzy w komplecie stawili się na 65 spotkanie klubu, którego motywem przewodnim był jubileusz 95-lecia powstania i 25-lecia reaktywacji ZZM.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, Podpatrzone, Fraszki Jerzego Szulca, Humor, Filatelistyka, Krzyżówka