Nr 1/149 (Styczeń 2017)

SOLM czyli szybka licencja

By ułatwić i maksymalnie przyspieszyć proces wydawania licencji dla maszynistów, Urząd Transportu Kolejowego stworzył nowoczesny System Obsługi Licencji Maszynisty (SOLM). Aplikacja sprawdzi poprawność danych we wnioskach, pozwoli też na ich składanie wniosków przy użyciu profilu zaufanego ePUAP.

PIP o czasie pracy

Przeprowadzona w 2016 r. kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała uchybienia w zakresie stosowania przepisów o czasie pracy maszynistów u prawie wszystkich przewoźników. Zdaniem GIP problematyka czasu pracy maszynistów wymaga interwencji ustawodawcy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Z Ignacym Górą, prezesem Urzędu Transportu Kolejowego, rozmawia Rafał Zarzecki

Nasza sonda

Przewodniczących Sektorów ZZM zapytaliśmy o wyzwania na rozpoczęty 2017 rok. Oto co nam odpowiedzieli.

Manifest Młodych OPZZ

Godna praca to nie przywilej, ale prawo, o które będziemy walczyć! Tym mocnym akcentem rozpoczyna się manifest stworzony na grudniowym kongresie przez „młodzieżówkę” OPZZ. Drukujemy go w całości.

„Świąteczne” posiedzenie

Ostatnie w minionym roku posiedzenie Rady Krajowej poszerzonej o przewodniczących kół zorganizowała w dniach 15-16 grudnia organizacja MZZM w Poznaniu. W Dymaczewie Rada ustalała plany i kierunki działania na najbliższy okres, a także dyskutowała z zaproszonymi gośćmi, m.in. z kierownictwem przewoźników.

Ostatnia droga

Longina Komołowskiego żegnali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, były premier Jerzy Buzek oraz przedstawiciele związków zawodowych, w tym ZZM. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej 10 stycznia.

Pożegnania i powitania

Pożegnania i powitania – tak w dwóch słowach można określić koniec roku 2016 w trójmiejskiej SKM.

Nie mówimy żegnaj

Pod koniec roku wielu naszych kolegów udało się na zasłużone emerytury po długoletniej służbie na polskiej kolei.

Nowe pokolenie

Wspaniały prezent w przededniu Świąt Bożego Narodzenia sprawili sobie uczestnicy kursu na świadectwo maszynisty organizowanego przez Kujawsko-Pomorski Oddział Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy.

Kalendarz imprez

Przedstawiamy kalendarz Mistrzostw Polski Kolejarzy organizowanych przez Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” na 2017 rok. Więcej na stronie www.kolejarz.org

Rubryki stałe

Pod semaforem, Barometr, Liczba miesiąca, Cytat miesiąca, WWW sieci, Humor, Fraszki Jerzego Szulca, Modelarstwo, Filatelistyka, Krzyżówka