Informacja z zespołu trójstronnego

23 września 2022r. odbyło się po długiej przerwie z inicjatywy współprzewodniczących strony związkowej odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego do Spraw Kolejnictwa. Posiedzenie dotyczyło przede wszystkim omówienia Rozporządzeń w obszarze bezpieczeństwa ruchu kolejowego które obecnie są w konsultacjach społecznych.

Pierwszą omawianą kwestią była nowelizacja wymogów zdrowotnych jakie musi spełnić maszynista i kandydat na maszynistę. Najbardziej istotne jest to, że zgodnie dostosowano wymogi zdrowotne do wymogów wynikających z dyrektywy Unii Europejskiej. Największą zmianą jest kwestia ostrości wzroku podnoszące limity korekcji. Istotnym wyjaśnieniem jest to, że pomimo badania ostrości wzroku zarówno bez okularów jak i w okularach decydującym będzie badanie ostrości wzroku w okularach.

Innymi omawianymi Rozporządzeniami były te związane z kwestiami bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

W szczególności zwróciliśmy uwagę na projektowaną zmianę dotyczącą możliwości pojedynczej obsady drużyny trakcyjnej pociągów z prędkością do 160 km i w tym aspekcie w imieniu ZZM wsparty opinią kolejowej medycyny pracy zwróciłem uwagę na to, żeby wprowadzić maksymalne limity czasu pracy bez przerwy przy obsłudze takich pociągów. Zaproponowano maksymalny limit czasu prowadzenia w obsłudze pociągów bez przerwy do 5 godzin w porze dziennej i do 4 godzin gdy jest ciemno. Po tym czasie maszynista musiałby mieć przerwę co najmniej 30 minutową.

Zwróciłem również uwagę na kwestię związaną z liberalizacją wielu przepisów, które w naszym przekonaniu z uwagi na wiele usterek w systemach sterowania ruchem kolejowym PLK mają zwiększyć płynność jazdy pociągu pogarszając wymogi bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim kwestii zwiększenia prędkości jazdy na widoczność z 20 do 40 km/h. To jest kwestia wyjazdu na samoczynną blokadę liniową bez sygnału zezwalającego na semaforze i po minięciu wskazującego sygnał stół semafora blokady samoczynnej.

Inną kwestią jest sprawa podnoszenia prędkości jazdy pociągów bez znajomości odcinków infrastruktury kolejowej. W naszym przekonaniu należałoby raz jeszcze zastanowić się czy prędkości dużo ponad 40 km/h, które są w projektowanych Rozporządzeniach nie są zbyt wysokie.

Ustalono, że kwestie zarówno jazdy na widoczność jak i jazdy bez znajomości odcinków linii kolejowych i innych zmian w obszarze liberalizującym zasady prowadzenia ruchu pociągów Ministerstwo podda ponownej analizie.

W sprawie ograniczenia czasu prowadzenia pociągu bez przerwy Kolejowa Medycyna Pracy przygotuje stosowną opinię, która zostanie wykorzystana do wprowadzenia stosownych zmian w projekcie Rozporządzenia.

Leszek Miętek

Prezydent ZZM

 

Zespół Trójstronny ds. Kolejnictwa (przy Ministerstwie Infrastruktury) – Dialog Społeczny – Portal Gov.pl (www.gov.pl)