Nr 1/65 (Styczeń 2010)

Zespół Trójstronny

Program posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa, które odbyło się 13 stycznia w Warszawie, zakładał dwa bloki tematyczne – omówienie nowego programu rządowego oraz sytuacji w Przewozach Regionalnych. Ostatecznie zrealizowano jeden, do tego pobieżnie.

Nie widzę zagrożenia

Rozmowa z Juliuszem Engelhardtem – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Program działań dla rozwoju transportu kolejowego do roku 2015. Cele i zadania rządu w sektorze kolejowym

Rada Konfederacji

Rada KKZZ wystosowała do ministra infrastruktury, marszałków województw oraz prezesa Przewozów Regionalnych stanowisko w sprawie sytuacji tej spółki. Od rządu i władz samorządowych oczekuje działań mających na celu obronę poprawę funkcjonowania i rozwój PR.

Z prac Rady Krajowej

Podczas "opłatkowego" posiedzenia Rady Krajowej ZZM zapadły ważne decyzje dotyczące funkcjonowania naszego związku. Po raz pierwszy w historii na tego typu spotkaniu gościł prezydent ALE.

Dopięliśmy swego

Rozmowa z Manfredem Schellem – prezydentem europejskiego związku maszynistów ALE

Z wizytą w Głównym Inspektoracie Pracy

Szeroko pojętym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem na kolei poświęcone było spotkanie w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie 21 grudnia.

O krok od tragedii?

W spółce PKP Intercity zbagatelizowano dwukrotne, samoczynne rozpięcie sprzęgów automatycznych bez efektu samoczynnego hamowania pociągu w zestawionych składach ED 74. Przez kilka dni udawano, że nic się nie stało, a pociągi jeździły w podwójnej trakcji. Na szczęście ZZM podjął działania mające na celu bezpieczeństwo podróżnych i ruchu kolejowego.

Wadliwy regulamin

Pracodawcom zdarza się zapominać, że brak dialogu i działanie z pozycji siły nie jest korzystne dla firmy. Na szczęście są jeszcze niezależne instytucje stojące na straży prawa pracy.

Rubryki stałe

Pod semaforem, Hoomor, Fraszki Jerzego Szulca, Kącik filatelistyczny, Krzyżówka