Doskonalenie związkowych kadr

ZZM przykłada ogromną wagę do rozwijania kompetencji związkowych liderów. Członkowie Rady Krajowej podczas pierwszego tegorocznego szkolenia mieli okazję do zdobycia nowej wiedzy i podniesienia umiejętności z zakresu skutecznego działania w zmieniających się realiach.

Szkolenie odbyło się w przyjaznej scenerii – nasyconym kolejowymi akcentami hotelu „Przystanek Toruń” w dniach 28–29 stycznia. W trakcie dwudniowych zajęć na trzech obszernych panelach jego uczestnicy mieli okazje zapoznać się m.in. z aspektami prawnymi dotyczącymi szeroko pojmowanej działalności związkowej.

Przedstawiciel ZZM na TSI Open Days Workshop

TSI Open Days Workshop organizowane przez Europejską Agencję Kolei we współudziale Urząd Transportu Kolejowego w ramach Polish presidency of the Council of the European Union za nami! Bardzo owocny i pracowity czas pokazujący kierunek i perspektywę zmian, które czekają europejskie i polskie koleje w najbliższych latach.21

Co ważne, w te zmiany jako maszyniści jesteśmy bardzo mocno zaangażowani. Europejska Federacja Związków Zawodowych Maszynistów (ALE), której jako ZZM jesteśmy członkiem jako jedna z nielicznych organizacji reprezentujących pracowników będzie brała udział w rewizji TSI, czyli najważniejszych europejskich dokumentów regulujących rynek kolejowy.

W tym ważnym wydarzeniu ALE oraz ZZM reprezentował Daniel Biernacik.

W hołdzie kolejarzom

Rok temu podczas pełnienia służby w wypadku spowodowanego przez kierowcę ciężarówki na przejeździe koło Budzynia zginęło dwóch klejarzy. Mimo szybko udzielonej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia zmarł rewizor Włodzimierz Nowak, a pięć tygodni później w szpitalu – prowadzący pociąg maszynista Sławomir Książkiewicz.

Aby uczcić ich pamięć oraz zwrócić uwagę rządzących i opinii publicznej na palący problem dotyczący fatalnego stanu bezpieczeństwa na kolei Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce oprócz złożenia kwiatów i zapalenia znicza na grobach i miejscu wypadku wystąpił do przewoźników kolejowych z inicjatywą obniżenia prędkości wybranych pociągów na przejeździe. Propozycja została pozytywnie przyjęta i przejeżdżające pociągi zmniejszyły prędkość do 20km/h a maszyniści użyli sygnału Rp-1 Baczność.

Akcja ma zwrócić uwagę na problem niewłaściwego zachowania kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w samym 2023 r. na przejazdach doszło do 190 wypadków.

W listopadzie ubiegłego roku ZZM zorganizowało pikietę pod Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie, podczas której przedstawiciele związku złożyli petycje – w tym dotyczącą kwestii bezpieczeństwa. Nadal brak działań poprawiających jego stan …