Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce jest prężną i skuteczna organizacja, która wielokrotnie stawała w obronie praw pracowniczych drużyn trakcyjnych, jak również w obronie polskich kolei i jej pracowników. ZZM został założony w 1919 roku chlubimy się zatem wieloletnią tradycją. W kilkutysięcznych szeregach naszego związku pracują również maszyniści z pokoleniowymi tradycjami, które są przez nas poważnie traktowane tak, jak nasze motto: „NIECH NAS ŁĄCZY HONOR I WIĘŹ ZAWODOWA”.
W świetle Ustawy „o związkach zawodowych” Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce jest organizacją reprezentatywną. Bronimy i reprezentujemy Twoje interesy na forum krajowym i międzynarodowym:
-
w Autonomicznych Europejskich Związkach Zawodowych Maszynistów ALE, zrzeszających 17 krajów, gdzie Prezydent ZZM – Leszek Miętek pełni funkcję Wiceprezydenta organizacji;
-
w strukturach największej centrali związkowej – Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych;
-
w strukturach Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych zrzeszającej kolejarzy związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego;
-
w Radzie Dialogu Społecznego, jako przedstawiciel związków zawodowych;
-
w radach nadzorczych kolejowych spółek jako przedstawiciele pracowników;
-
w grupach roboczych pracujących przy Europejskiej Agencji Kolejowej ERA
Współpracujemy również z wieloma innymi instytucjami i urzędami państwowymi m.in. z Ministerstwem Transportu i Budownictwa, Ministerstwem Infrastruktury, Urzędem Transportu Kolejowego, Państwową Inspekcją Pracy, Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych, organem orzecznictwa kolejowego – Kolejową Medycyną Pracy oraz organizacjami społecznymi jak Polskie Lobby Przemysłowe im. E. Kwiatkowskiego i Instytut Spraw Obywatelskich.
Oprócz rokowań i mediacji, zajmujemy się elementami walki o miejsca pracy i korzystne regulacje w układach zbiorowych pracy, godne wynagrodzenia, świadczenia zdrowotne, zabezpieczenie społeczne a przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa powierzonego życia ludzkiego i mienia.
Nasze organizacje działają na terenie całego kraju, w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Chojnice, Czechowice – Dziedzice, Czerwińsk, Częstochowa, Dębica, Gdynia, Grodzisk Mazowiecki, Iława, Inowrocław, Katowice, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kraków, Kołobrzeg, Kutno, Lublin, Łazy, Łódź, Łuków, Malbork, Nowy Sącz, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Rybnik, Rzeszów, Skarżysko – Kamienna, Sucha Beskidzka, Szczecin, Tarnowskie Góry, Toruń, Warszawa, Zbąszynek, Zduńska Wola, Żurawica. W strukturach ZZM mamy także liczne koła lokalne oraz koła zrzeszające emerytów, a także wyspecjalizowane komisje problemowe jak n.p.: Komisja Obrony Praw Pracowniczych czy Komisja Młodych ZZM.